Dikkat Edilecekler

MOTOSİKLET EHLİYETİ ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Motosiklet ehliyeti alırken beraberinde eğitim alma kültürü malesef ülkemizde henüz olgunlaşmamıştır. Oysa sürücü kurslarının motosiklet ehliyeti için müracaat eden sürücü adaylarına mutlaka 12 saat motosiklet sürüş eğitimi vermeleri gerekmektedir. Ancak fiili durum malesef bu yönde değildir.

Ehliyet almak için araştırma yapmaya başladığınızda malesef şu cümlerleri duyabilirsiniz:

– “Motor kullanıyorsunuz değil mi?”
– “Ne var ki araba süren motoru zaten sürer..”
– “Size iki tur attırırız zaten öğrenirsiniz..”
– “Küçücük motoru mu kullanamayacaksın?”
– “A almana ne gerek var A2 sana yeter..”
– “A2 mi, tabi bütün motorları kullanır..”

İşini iyi yapan sürücü kurslarını tenzih ediyoruz. Azınlıkta olmalarına rağmen işini iyi yapan kurumlar da var. İşte bu nedenle karar verirken ehliyet alacağınız kurumları mutlaka çok iyi değerlendirmelisiniz.

Peki motosiklet ehliyeti alacağınız kurumu seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

SÜRÜCÜ EĞİTİMİ MEVZUATINA UYUM

Motosiklet ehliyeti veren kurumların iş ve işleyişleri Milli Eğitim Bakanlığı Sürücü Kursu Yönetmeliği’ne göre düzenlenmiştir. Kurum tercihi yapmadan önce bu mevzuatın bazı kısımlarını mutlaka biliyor olmanız gerekmektedir. Bunları sizin için özetledik:

Mevzuata göre kurumun bütün öğretmen ve araçlarının yönetmeliğe uygun çalışma izinli ve onaylı olması gerekmektedir. Her kursiyere mutlaka 12 saat motosiklet eğitimi verilmesi, bu eğitimler sırasında gereken koruma ekipmanlarının kurum tarafından sağlanması gerekmektedir. Yine mevzuata göre motosiklet ehliyeti için müracaat eden bir sürücü adayının daha önce motosiklet kullanmış olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bisiklet üzerinde dengede durabilmesi yeterlidir.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun size mutlaka 12 saat motosiklet eğitimi vermeyi taahüt ediyor olmasına dikkat ediniz.

GÜVENLİ EĞİTİM ALANI

Motosiklet eğitimi otomobil sürüş eğitiminden farklıdır. Otomobil eğitimi akan trafikte verilebilir. Çünkü öğretmen, kendi kontrolündeki donanımlar ile araca müdahale edebilir. Ancak motosiklette sürücü adayı motosikleti üzerinde yalnızdır. Bu nedenle motosiklete hakim olana kadar eğitimin trafiğe kapalı güvenli bir alanda verilmesi gerekmektedir.

Malsesef ülkemizdeki sürücü eğitimi mevzuatına göre hayatında hiç motosiklet kullanmamış bir sürücü adayı akan trafikte eğitim alabilmektedir. Bu nedenle özel eğitim pisti olmayan kurumlar da yasal olarak motosiklet ehliyeti verebilmektedir. Bu uygulama çok tehlikeli olup, malesef zaman zaman üzücü kazalar yaşanmaktadır.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun mutlaka TRAFİĞE KAPALI EĞİTİM PİSTİnin olup olmadığına dikkat ediniz.

TAM KORUMA EKİPMANI

Motosiklet eğitimi alırken eğitmeniniz ne kadar uzman, eğitim aracınız ne kadar eğitime uygun olursa olsun, düşerek yaralanılabileceği asla göz ardı edilmemelidir. Düşme her zaman engellenemese de, oluşabilecek yaralanmaların önüne uygun koruma ekipmanlarının kullanımı ile geçilebilir.

Tercih edeceğiniz kurum size mevzuat gereği kask, dizlik, dirseklik ve eldiven tahsis etmek durumundadır. Bununla birlikte mevzuatta olmamasına rağmen birtakım ilave donanımların da bulunması önemldir. Kullanılan kaskın tam kapalı ve kaliteli bir kask olması çok önemlidir. Çene kısmı açık olan yarım kasklar tam koruma sağlamaz. Ayrıca kask içine tek kullanımlık bir bone takılması hijyenik açıdan önemlidir. Dirseklikler çoğu zaman düşme anında kayarak dirsekleri tam olarak koruyamayabilirler. Bu nedenle kullanılacak korumalı motosiklet montları çok daha emniyetli olacaktır. Eğitiminizin ya da sınavınız sırasında kötü hava koşullarıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda size tahsis edilecek bir yağmurluk da çok işe yarayacaktır.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kuruma koruma ekipmanları ile ilgili detayları mutlaka önceden sorunuz.

DONANIMLI EĞİTİMCİ

Nerede ve ne ile eğitim alacağınızın yanında, kimden eğitim alacağınız da çok önemlidir. Mevzuata göre bir direksiyon öğretmeni 1 yıllık motosiklet ehliyeti varsa motosiklet eğitimi verebilir. Ancak fiili durum çok farklıdır. Bir motosiklet eğitmeninin öncelikle iyi ve tecrübeli bir motosiklet sürücüsü olması gerekir. Direksiyon usta öğreticiliği ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın Halk Eğitim Merkezlerinde açtıkları kursların müfredatında motosiklet eğitimi ile ilgili hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle bir motosiklet eğitmeni mutlaka kendisini motosiklet eğitiminin incelikleri ile ilgili alacağı eğitimlerle geliştirmeli ve dünyada kabul görmüş eğitim sistemlerinden birini uygulamalıdır.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kuruma eğitimin içeriği ve eğitmenlerin niteliğini mutlaka önceden sorunuz.

YEDEK ARAÇ

Motosikletler de birer makinedir ve arızalanabilirler. Eğitim aracı olarak kullanılan motosikletler daha hızlı yıpranırlar. Deneyimsiz sürücü adayları tarafından kullanıldıklarından daha sık arıza yaparlar. Eğitimde karşılaşacağınız en can sıkıcı durum acarınızın arızalanması ve eğitiminizin yarım kalması olacaktır.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun mutlaka eğitimlerde yedek eğitim aracı bulunduruyor olmasına dikkat ediniz.

KİŞİYE ÖZEL EĞİTİM PROGRAMI

Motosiklet kullanmayı öğrenirken her kursiyerlerin gelişimi ve ihtiyaçları birbirinden farklı olur. Bu nedenle motosiklet eğitimini alacağınız kurumun size uygun eğitim aracı ve programı tespit etmesi gerekir. Ayrıca motosiklet eğitimleriniz iş ya da okul saatlerinize uygun olmalıdır.

Katılamadığınız eğitimlerin size bir faydası olmayacağından tercih edeceğiniz kurumun eğitimlerinizi sizin katılabileceğiniz zamanlarda vereceğini mutlaka önceden doğrulayınız.

MERKEZİ KONUM

Tercih edeceğiniz kurumun özelliklerinin yanında nerede bulunduğu, özellikle eğitimlerin nerede verileceği de çok önemlidir. Motor Akademisi Pistleri her iki yakada da İstanbul’un en merkezi noktalarında bulunur. Avrupa yakası pisti ORTAKÖY meydanına, Anadolu yakası pisti ise GÖZTEPE metrobüs durağına yürüme mesafesindedir. Böylelikle eğitim alanına ulaşımınız bir eziyete dönüşmez.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun eğer veriyorsa eğitiminizi nerede vereceğini mutlaka öğreniniz.

Anadolu Yakası: 0216 630 13 53 

Avrupa Yakası: 0212 235 63 34