A2 Sınıfı Ehliyet

A2 SINIFI EHLİYET

Motor gücü 35 kw 'ya kadar olan (47 beygire kadar) motosikletler A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir.  Bunu 500 cc silindir hacmine kadar motosikletlerin A2 ehliyetle kullanılabildiği şeklinde de düşünebiliriz.

A2 sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

Akademimizde A2 sınıfı için "otomatik vites" seçeneğimiz mevcuttur.

A2 sınıfı ehliyet alacaklar için eğitim ve sınav aracı olarak Bajaj Pulsar NS200 motosikletler kullanılmaktadır.

Eğitimlerde öncelikle trafiğe kapalı alanda daha küçük boyut ve ağırlığa sahip olan A1 sınıfına uygun motosikletlerle çalışılır. Yeterli seviyeye gelindikten sonra A2 sınıfı motosikletle eğitiminiz tamamlanır.

Malesef A sınıfı ehliyet verme yetkisine sahip olmayan kurumlar bazen motosiklet sürücü adaylarını A2 ehliyet alma konusunda ikna etmeye çalışabilmekte hatta bütün motosikletleri kullanabildikleri gibi yanlış bilgilendirme yapabilmektedirler. Bu nedenle ehliyet sınıfları arasında bir tercihte bulunurken mutlaka sitemizdeki açıklamaları dikkatle okuyunuz.

EHLİYET ALMA SÜRECİ

Daha önceden herhangi bir ehliyetiniz yoksa hem teorik, hem direksiyon sınavına girmeniz gerekir. Ancak daha önceden alınmış bir ehliyetiniz varsa (örneğin otomobil ehliyeti) bu durumda sadece direksiyon sınavına girmeniz yeterli olur.

DİREKSİYON SINAVI

Direksiyon sınavı 35 dakika sürer. İlk 5 dakikada motosiklet ile ilgili teorik bilgiler verilir. Ardından trafiğe kapalı alanda slalom, engelden kaçma ve platform üzerinden geçme uygulamaları yapılır. Bu uygulamaları başarı ile tamamlayan sürücü adayları akan trafiğe çıkarılır ve araçla takip edilir. Trafik sürüşünde de başarılı olanlar ehliyet almaya hak kazanır.

GEREKLİ EVRAKLAR

A2 sınıfı ehliyet müracaatı için 4 adet biometrik fotoğraf, öğrenim belgesi ve sağlık raporu gerekir.

NEDEN MOTOR AKADEMİSİ

Motor Akademisinde motosiklet eğitimleri klasik sürücü kurslarına göre çok farklıdır.  Sizden daha önce motosiklet kullanmış olmanız beklenmez. Siz de ilk deneyiminizi Motor Akademisi'nde güvenle yaşayabilir, güvenli ve defansif motosiklet kullanan  bir sürücü olarak mezun olabilirsiniz.

ÖNCE GÜVENLİĞİNİZ

Motosiklet sürücü adaylarının eğitimi diğer araçlardan çok farklıdır. Düşme, çarpma neticesinde yaralanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Eğitim alacağınız kurumu tercih ederken en önemli nokta güvenliğiniz olmalıdır.

Bu nedenle eğitimlerimizde güvenliği ön planda tutuyoruz.Güvenliğiniz için uyguladığımız sistem basamakları:

- Seviyenize uygun eğitim aracı ile başlangıç
- Kolaydan zora kademeli eğitim
- Eğitim alanının güvenli fiziki koşulları
- Gücü sınırlandırılmış eğitim araçları
- Düşmeyi engelleyen özel aparat kullanımı
- Tam teşekküllü koruma ekipmanı
- Uzman eğitimciler eşliğinde çalışma
- Telsizle kulaklıktan yönlendirme

SERTİFİKALI EĞİTMENLER

Tamamı "İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri" sertifikalı, tam donanımlı, tecrübeli, sabırlı ve anlayışlı eğitmenlerimiz eşliğinde motosiklet kullanmanın keyfini süreceksiniz...

UNUTMAYIN! MOTOSİKLETE BİNMEK BAŞKA, MOTOSİKLET SÜRMEK BAŞKADIR...

Eğitimlerimiz Avrupa yakasında Ortaköy'de,  Anadolu yakasında Göztepe'de son derece merkezi konumlarda bulunan özel motosiklet eğitim pistlerimizde yapılmaktadır.